Valborgsmässofirande

Här hittar du ett urval av firanden

Valborgsmässofirande i Jönköpings kommun

Här hittar du några tips på Valborgsfirande

Sång, tal, fyrverkerier och eventuellt brasor hör valborg till. Runt om i Jönköpings kommun firas Valborgsmässoafton för att hälsa våren välkommen. Här nedan hittar du ett urval av alla Valborgsmässofiranden som anordnas.

Grännaberget
Traditionsenligt Valborgsmässofirande på Grännaberget i Gränna kl. 19:30
Elden tänds av barn och ledare från Gränna Scoutkår.
Det kommer även bli försäljning av lotter med fina vinster.

Taberg
Traditionellt valborgsfirande på berget, från klockan 19.15, med musik, tal, aktiviteter för hela familjen och brasa.

Visingsö
Traditionellt Valborgsmässofirande vid Hembygdsgården med vårtal, brasa och sång. Start vid 19.00.

Bankeryd Hembygdsgården
Valborgsfirande vid Hembygdsgården från klockan 20.00. Det bjuds på en valborgseld, musik, sång och vårtal.

Sannaängen, Vättersnäs
21.00 Våreld, Vårtal och Körsång vid Sannabadet
Scouterna säljer korv från kl. 20.30

Hovslätts Hembygdsgård
Traditionellt Valborgsmässofirande i samarbete mellan SMU-scouterna och Hembygdsföreningen Fackeltåg 20:45, vårtal och brasa kl 21:00.

Tenhults Scoutkår - Tenhultasjöns badplats
Våreld vid sjön med fackeltåg Vårtal av Filip Johansson Körsång av Rogberga-Öggestorps kyrkokör Korv med bröd direkt från grillen, nystekta krabbelurer, kaffe, chokladmjölk och läsk. Popcorn och sockervadd. Aktiviteter för hela familjen.

Stadsparken i Jönköping

Fira Valborg med KFUM Jönköping på Värendsberget i stadsparken!

KFUM:s Orkester med dirigent Per-Åke Wennerberg.

Vårtal av Johan Thor

Musik från 19:30

Elden tänds 20:30

Kvällen avslutas med fyrverkeri

Pusta Kulle Huskvarna

Traditionellt Valborgsmässofirande vid Örjansgården,

18:00 Serveringen öppnar
19:30 Firandet inleds

Välkommen av Anna Johansson

Musik av Huskvarna Musikkår

Sång av Jill Svensson

Vårtal av Michaela Norrmann, ägare och VD för Slottsvillan

20:10 Elden tänds av scouter
22:00 Firandet avslutas

 

Fjällstugan

Välkommen att fira Valborg med Andreasförsamlingen vid Fjällstugan! Det blir körsång, vårtal, våreld och servering av både grillad korv och fika! Kvällen avslutas med en svängig konsert med Real Band inne i kyrksalen!