Kvalificerade ekipage till Jönköping Horse Show 2019

Här kan du se vilka ekipage som har kvalificerat sig till Jönköping Horse Show 2019. För seniorryttarna är det de 25 högst rankade som kvalificerar sig, medan det är de 18 högst rankade bland juniorer och YR som kvalificerat sig. Sistnämnda ekipage grupp får enbart rida en häst.

Kvalificerade Seniorer Jönköping Horse Show

  1. Peder Fredricson
  2. Henrik von Eckermann
  3. Malin Baryard-Johnsson
  4. Angelie von Essen
  5. Rolf-Göran Bengtsson
  6. Evelina Tovek
  7. Douglas Lindelöw
  8. Jacob Hellström
  9. Fredrik Jönsson
  10. Linda Heed
  11. Petronella Andersson
  12. Stephanie Holmén
  13. Alexander Zetterman
  14. Alexandra Eriksson
  15. Irma Karlsson
  16. Niklas Arvidsson
  17. Jens Wickström
  18. Marcus Westergren
  19. Fredrik Spetz
  20. Angelica Augustsson Zanotelli
  21. Emma Emanuelsson
  22. Viktor Melin
  23. Olof Smith
  24. Erika Lickhammer- Van Helmond
  25. Charlotte Mcauley


Kvalificerade Juniorer/ Torstensons Ungdoms Grand Prix Jönköping Horse Show

  1. Filippa Enmark - King Kong van't Valissenhof
  2. Felicia Lång -Third Time Lucky
  3. Janelle Larsson - Staralme Esc Z
  4. Kajsa Björe - Ballyshan Copa Cabana
  5. Fanny Blanck - Luxor L (SWB)
    *Kajsa Björe - Jitske van het Kastanjehof *
  6. Elin Karlsson - Coronina E
  7. Emma Johansson - Elm Rose (72) (SWB)
  8. Cora Sidney Hirn - Chaginue
  9. Erik Nordström - Chanel
  10. Joel Torstenson - Phinemang (SWB)
  11. Wilma Lundgren - Qajsa Qavat
  12. Fanny Kullmyr - Cophana
  13. Julie Carlberg - CCStud's Fidelity (SWB)
  14. Rasmus Nilsson - Cit Cat
  15. Linus Herzig - Greyson PH
  16. Ebba Kewenter - Cickdown
    *Emma Johansson - Nouveau (SWB) *
  17. Stina Efraimsson - Balu Boris S
  18. Ingemar Hammarström - Captain Sparrow


Kvalificerade YR/ Torstensons Ungdoms Grand Prix Jönköping Horse Show

  1. Hugo Wihlmark - Chamie RTG
  2. Mikaela Gustaphson - Inar C
  3. Mikaela Gustaphson - Cum Laude 5
  4. Ottilia Lundgren - Melker af Herred
  5. Alice Tapper - Doge Dogelito 0
  6. Evelin Lavén - Easy Q
  7. Wilma Marklund - Carlogero
  8. Emelie Hugoson - Feldt Turmalin 1202
  9. Emma Rundcrantz - Tirs Pesto
  10. Annie Unghanse - Casanova Brazil
  11. Mikaela Gustaphson - Carl 47
  12. Linnéa Larsdotter - Conoc
  13. Tom Svitzer - Alida Nike
  14. Ottilia Lundgren - A Brightwood Ursa Major
  15. Viktor Edvinsson - Joga
  16. Axelina P.Häggström - Evita
  17. Johanna Järdemar - Cadenza
  18. Sara Appelqvist - Carinosa LS
  19. Andre Brandt - Romantica Hästak (SWB)
  20. Ottilia Lundgren - Ti Quenta B
  21. Tova Ottosson - Deister
  22. Alice Tapper - Quincy
  23. Andre Brandt - Miss Hope
  24. Erik Dahnelius - Musse B Good


CELLBES Rising Star Silver 2019

  1. Johanna Wall - Zelma SN
  2. Emmy Nilsson - Secreto LS La Silla 2
  3. Emma Gundersen - Bliss
  4. Vilma Nilsson - Phuria
  5. Emelie Arnell - Absolut Fox (SWB)
  6. Johanna Törnqvist - Quick Laura Z
  7. Johanna Pettersson - Fastwin
  8. Linda Lilje Millqvist - Juloo Castanoo
  9. Anna Ingvarsson - Ascona
  10. Johanna Carlsson - Fine Star van Pottelberg
  11. Emelie Djerf - Cardelia af Tora (12) (SWB)
  12. Peter Månsson - Paula W
  13. Madeleine Nilsson - Zoo
  14. Sofie Ahlin - Competent
  15. Emma Stenman - Zwarovski
  16. Jessica Jakobsson - Fatoya
  17. Amanda Persson - Abby Rose
  18. Kristin Hammarsträng - Laika
  19. Rebecka Hansson - Collingwood
  20. Linnea Andersson Fuller - Guido ASK
  21. Tilda Lexmüller - Majesty SM (46) (SWB)
  22. Karolina Ohlsson - Whilma Valborg
  23. Mira Schild Berglind - Waldprinzessin
  24. Sofia Gustafsson - Cannavaro
  25. Annelie Svalenborn - Ecuador
  26. Michelle Svensson - W Magic
  27. Agnes Claesson - Bukowskis Belisario
  28. Matilda Nilsson - Finesse
  29. Maia Nordquist - Cosma
  30. Madicken Fälting - Fashion Statement
  31. Felicia Wiotti - Vivianne
  32. Linnéa Gårdestig - Bellefleur V.
  33. Filippa Bengtsson - Condello
  34. Camilla Agardh - Divine
  35. Tindra Eklund - Fabulous Dee (SWB)
  36. Vilma Vestberg - Stella Artois
  37. Tilda Larsson - Cool Clover
  38. Susanna Esping - Melodi R
  39. Tea Fransson - Caruso KLT
  40. Erika Lindfelt - Stardust S
  41. Frida Petersson - Dillenger ZW
  42. Pepijn Ott - Kanel (F. 1)
  43. Sofia Ilestedt - Easterboy
  44. Elisa Karlsson - Firocco Blue
  45. Hanna Svärd - Cashmir du Temple
  46. Frida Nielsen - Bagheera Flight
  47. Mia Granström - Hoppsan Hedvig Gudesjö
  48. Pontus Lidsell - Perfect Timing (5)
  49. Evelina Siverholm - Rubin II
  50. Hilma Hansback - Chacco´s Red Hot Chili
  51. Stella Wingefors - Stenhaga Conny Humlan
  52. Ulrika Svensson - Feldwunder (SWB)
  53. Anna Englund Heilmann - Loving San Diego
  54. Izabella Bosäter - Spice Girl
  55. Hannah Lif - Claudia (36) (SWB)


CELLBES Rising Star Gold

  1. Jannike Plym - San Valentin
  2. Jenny Kindberg - Io N (SWB)
  3. Ebba Thalin - Ice Lady Gräns
  4. Anna Binnberg - Teddee
  5. Amanda Sjönnerhem - Django
  6. Emma Olofsson - Callahan
  7. Hanna Andersson - Thaleira (F. 2)
  8. Elin Oscarsson - Look at Me
  9. Björn Svensson - Netly Harlequin
  10. Madeleine Larsen - Pricewarrant F (SWB)
  11. Jenny Kindberg - Mangraaf
  12. Wilma Fransson - Carlo
  13. Katja Bergqvist - Gold Fever GLN
  14. Samantha Praznik - Conquest
  15. Olivia Didrik - Curious Mint (SWB)
  16. Philip Svitzer - Exclusief
  17. Anna Binnberg - Cassiopeia
  18. Cornelia Wallenborg - Manick
  19. Theodora Dörring - New Sensation SM (SWB)
  20. Johanna Lassnack - X Saphira
  21. Christina Persson - Nadal K (SWB)
  22. Sophie Karpe - BenTen T (SWB)
  23. Ella Vera Larsson - Elvis
  24. Pontus Wettersten - Cluedo
  25. Amelie Björklund - Perino
  26. Isak Abrahamsson - Nilsson Fransesco Cilea (SWB)
  27. Linnea Länsberg - From the Root to the Fruit
  28. Louise Bonde - Fifi (SWB)
  29. Anna Englund -Heilmann Take on Me (F. 2) (SWB)
  30. Jasmine Bennis - Querido
  31. Cassandra Heiskanen - Port Ellen
  32. Sofia Norrthon - Cabo San Lucas (SWB)
  33. Izabella Bosäter - LM Amaryllis Tap (SWB)
  34. Moa Rautenberg - Candeo 3
  35. Hanna Hendelsson - Balou
  36. Rosanna Broberg - Irish Senjorita


CELLBES Rising Star Diamond

  1. Lina Linell - Tonic
  2. Elin Andersson - Femmelusina
  3. Anna Stenberg - Cuori
  4. Hanna Sörlin - Vianetta
  5. Johanna Järdemar - Cadenza
  6. Linda Widegren - Celine BG
  7. Ellen Brunes - X-it
  8. Anna Ericsson - La Môme Piaf
  9. Felicia Brundin - El Nino Fly (SWB)
  10. Tom Svitzer - Alida Nike
  11. Ebba Falkenklev - Didit
  12. Andrea Hermelin - Mobäcks Just for me
  13. Cecilia Lundbäck Lagerdahl - Cartier
  14. Amanda Landeblad - Little Tingeling (SWB)
  15. Isabella Fransson - E.Brown Sugar
  16. Carolina Määttä - Maya Ray
  17. Maria Sedvall - Calippo
  18. Felicia Brundin - Aqua Fadis
  19. Amanda Eriksson - Hard Rock (SWB)
  20. Gabriella Mannerson - Grande Van Het Scheefkasteel


Agria Pony Trophy - kat D

Selma Näslund - Park Coco
Vilma Hedlund - Glentrasna Girl
Wilma Buschewitz - Cabra Benji
Ebba Andersson - Glenlo Windsor
Izabelle Lidberg - Cartouche
Lovisa Broman - Senda
Lisa Johannesson - Cosmic Flower
Evelina Ellhult - Stackarps Josephine
Isabell Brander Björk - Seanie For Sure
Wilma Karlström - Killea Sporty Spice
Victoria Norrman - Aero's Boy
Alva Behrens - Westside Ranger
Elsa Romfelt - Salix Justice
Malva Sjelvgren - Laufer
Emma Sjöling - Abbeytown Cove Mikaela Eliasson - CH Machine
Hannah Stenwreth - Alta Justice
Wilda Altnäs - Cacharelle


Agria Pony Trophy – kat C

Mathilda Ribbelöv - Wallarps Dosado
Moa Karlsson - Pärla
Emmy Jakobsson - Sandy Mac
Frida Dennhed - Stackarps Donelli
Linnea Olsson - Foxy
Thea Bohlin - DJ Zirco
Fanny Olofsson - Rossalougha Heather
Emelie Eklund - Rocky Gold
Isabel Söderlund - Vognmandsgårdens Attention
Tilde Olsson - Humlegårdens Charon
Tove Odeen - Fredriksbergs Daisy
Emelie Hellström - Stellan KAN
Olivia Eriksson - Önnarps Quattro
Moa Hellmark - Hansome
Amelia Gradin - Esmeralda
Ella Reinholdsson - Rory Torres Frida Hansson - Knockbeg Little Bob
Nellie Olsson - Mc Gregor


U25 Ryttare Jönköping Horse Show 2019

  1. Mikaela Gustaphson
  2. Sissela Smith
  3. Ottilia Lundgren
  4. Hugo Wihlmark


Reserver
Antonia Pettersson Häggström
Elina Petersson
Alice Tapper
Rebecca Hallberg Fischer
Filip Ågren
Karin Martinsen

U25 ryttare som även är kvalificerade till J/YR klasser måste välja vilken tour de ska rida. Ryttare kan inte starta både i de stora klasserna och i Torstensons Ungdoms Grand Prix.

Elmia Elmiavägen 11 554 54 Jönköping