Världens Största Hasse och Tage Museum på Turné

Hasse och Tage Utställning på turné

Världens Största Hasse och Tage Museum på Turné

Nostalgi ute på turné när Hasse och Tage utställningen kommer till Österängen.

Folkets Hus och Parker har i samarbete med Hasse & Tage-museet i Tomelilla tagit fram utställningen ”Världens största Hasse & Tage-museum på turné”. Med material och inspiration från museet i Tomelilla presenteras komikerduon och delar av deras fantastiska produktion.

Hasse och Tage utställningen är öppen 16/11-20/11 kl. 14:00–18:00 och till detta är det gratis entré och utan anmälan.

Alla dagar kan man även kolla på Hasse & Tage filmer, till detta krävs en biljett som köps på plats .
*Biljettpris för biofilmerna är 80 kr, förutom måndag då filmen kostar 50 kr.

För att förboka platser till filmerna boka via vår hemsida http://www.xn--birkagrdenfolketshus-1zb.se/

På plats under veckan finns även Jönköpings Radio- och teknikmuseum med gamla apparater för att riktigt sätta igång känslan av nostalgi!

__________________________________

Veckoprogram utöver öppen utställning (allt är utan anmälan och endast filmerna kostar):

SÖNDAG 16/11 - Invigning och filmvisning
Kl. 15:00 – Invigning av utställningen med Ellen Rosdala, intendent på museet i Tomelilla
Kl. 18:00 – Filmvisning: Äppelkriget*

MÅNDAG 17/11 - FILMVISNING
Kl. 18:00 – Filmvisning: Hasse och Tage – en kärlekshistoria*

TISDAG 18/11 - Quiz och filmvisning
Kl. 16:00 – Quiz: Testa dina kunskaper om Hasse & Tage!
Kl. 18:00 – Filmvisning: Picassos Äventyr*

ONSDAG 19/11 - Filmvisning
Kl. 18:00 – Filmvisning: Att angöra en brygga*

TORSDAG 20/11 - FILMVISNING
Kl. 18:00 – Filmvisning: Släpp fångarna loss*

___________________________________

En samverkan mellan Birkagårdens Folkets Hus, Hasse & Tage-museet i Tomelilla och Folkets Hus och Parker Riks samt PRO Birka Liljeholmen och Jönköpings Radio- och teknikmuseum med stöd av Vätterhem och Jönköpings Kommun