Magnus Uggla

Text med Uggla och magnusframör

Magnus Uggla

Magnus Uggla kommer till Huskvarna Folkets park 27 juni. Det blir ett kärt återseende hos oss, 2022 gästade han oss senast.

Nyligen aktuell med sin utsålda krogshow 50 år på tronen i Stockholm och Göteborg ger han sig ut på Sverigeturné, ”Uggla på turné”, och vi kan inte tänka oss en bättre artist till Folkparkssommar 2026.

Med snart 50 år som artist har han fortsatt att utvecklats, från Varning på stan 1977, till senaste singeln Som att jag bryr mig, som kom i år. Samtidigt är soundet, attityden och energin samma. Det blir ett halvt sekel av hits, där generationer kommer mötas i publiken.

Han kallar sig Kung Uggla på Instagram – och han har inte fel. Vi välkomnar honom till Huskvarna Folkets Park lördagen 27 juni.