JÖNKÖPING HORSE SHOW
PRELIMINÄRT TIDSPROGRAM 2023 | Med reservation för ändringar
HALL A
MÄSSAN ÖPPEN 08.30 – 19.00
START 09.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 5-ÅR | HOPPNING
KVAL
START 13.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 6-ÅR | HOPPNING
KVAL
START 16.30
EQUALITY LINE RISING STAR SILVER
KVAL
HALL B
MÄSSAN ÖPPEN 08.30-19.00
START 09.00
AGRIA PONY TROPHY | HOPPNING
KVAL
START 12.30
EQUALITY LINE RISING STAR GOLD | HOPPNING
KVAL
START 17.00
AGRIA ICELANDIC POWER
LÄKTARBILJETT KRÄVS
17.00 Intro och välkomnande Islandshästar 2023
17.10 Grand Final Tölt T1 Special
17.30 Final Fyrgång öppen klass
17.50 Grand Final Femgång F1 Special
18.15 Hingstshow
18.45 Ungdom – öppen klass T1
19.15 Futurity class – Fyrgång och femgång
19.45 Showpass på tid- del 1
20.00 Slut
HALL A
MÄSSAN ÖPPEN 08.30 – 19.00
START 09.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 5-ÅR | HOPPNING
KVAL
START 13.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 6-ÅR | HOPPNING
KVAL
START 17.00
1,35 m | HOPPNING
HALL B
MÄSSAN ÖPPEN 08.30-19.00
START 09.00
AGRIA ICELANDIC POWER
LÄKTARBILJETT KRÄVS
09.00 Öppning Islandshästar
09.10 Grand Final Fyrgång V1 Special
09.35 Final Tölt Öppenklass
10.00 Ungdomsklass – Öppen klass V1
10.30 Clinic
11.10 Futurity class – Tölt
11.40 Showpass på tid – Lagkamp del 2. Final
12.00 Slut
START 13.00
AGRIA PONY TROPHY | HOPPNING
FINAL
START 16.45
EQUALITY LINE RISING STAR SILVER | HOPPNING
KVAL
START 19.00
EQUALITY LINE RISING STAR GOLD | HOPPNING
KVAL
HALL A
MÄSSAN ÖPEN 08.30-19.00
09.00
JÖNKÖPING UNGDOMS GRAND PRIX
KVAL
START 11.00
EQUALITY LINE RISING STAR GOLD | HOPPNING
FINAL
START 13.00
ATG RIDERS LEAGUE | HOPPNING
KVAL | 1.45 m
15 MIN EFTER ATG SLUT
1,45 M
16.00
EQUALITY LINE RISING STAR SILVER | HOPPNING
FINAL
18.00
1.40 M | HOPPNING
HALL B
MÄSSAN ÖPPEN 08.30-19.00
START 09.00
ATG RIDERS LEAGUE | HOPPNING
KVAL | 1,35 M
START 15 min efter ATG
1,35 M HOPPNING
START 14.30
KRAFFT 4-ÅRS CHAMPIONAT | HOPPNING
KVAL
START 16.30
EQUALITY LINE RISING STAR DIAMOND | HOPPNING
KVAL
START 18.30
CLINIC | “NEVER GIVE UP” – Rolf-Göran Bengtsson och Jens Fredricson | LÄS MER HÄR
CLINIC
LÄKTARBILJETT KRÄVS
AGRIA INSPIRATIONSDAG 09.00-12.00
Föreläsningsprogram
PLATS: Entré Lobby Nord, föreläsningen äger rum i Konferenslokal 10 (kongressen) kaffe och fralla serveras i Café Syd.
09.00-09.15 Agria Djurförsäkring hälsar välkomna.
09.15-10.00 “Att köpa tävlingshäst” – Lisen Bratt Fredricsons bästa råd.
10.00-10.15 Kort paus.
10.15-11.00 “Från veterinärbesiktning till långsiktig friskvårdsplan” – Kalmar Hästcenters Marc Koene (veterinär) och Lena Andersson Uddeholt (fysioterapeut).
11.00-11.10 Kort paus.
11.10-11.55 “Förvaltning och utveckling av din nyinköpta häst” – Nina och Sissi Lilja.
11.55-12.00 Avslutning.
Agria bjuder på kaffe och fralla. Biljetten inkluderar även inträde till tävlingarna och möjlighet att besöka mässan under dagen. Passa på att bli inspirerad av kunskap och tävling under en och samma dag i Jönköping. För dig som redan köpt inträde till tävlingarna går det bra att köpa biljett till inspirationsdagen separat.
Pris: 250 kr vuxen, 180 kr ungdom (inkl. entré)
HALL A
MÄSSAN ÖPPEN 08.30-19.00
START 09.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 7-ÅR | HOPPNING
KVAL
START 10.45
EQUALITY LINE RISING STAR DIAMOND | HOPPNING
FINAL
START 12.30
AGRIA STAR OF TOMORROW 5-ÅR | HOPPNING
FINAL
START 15.00
JÖNKÖPING UNGDOMS GRAND PRIX
FINAL
START 17.30
1.40 M HOPPNING | KVAL TILL LILLA GRAND PRIX PRESENTERAD AV MOBILBOXEN
START 19.30
KVAL TILL GRAND PRIX 1.50 M PRESENTERAD AV ATG | HOPPNING
HEAT 1 – New Holland
HEAT 2 – Jönköpings-Posten
HEAT 3 – Get the Gallop
HEAT 4 – Jönköping Horse Show
KVAL
LÄKTARBILJETT KRÄVS
HALL B
MÄSSAN ÖPPEN 08.30-19.00
START 09.00
AGRIA PONY TROPHY | DRESSYR
KVAL
START 12.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 5-ÅR | DRESSYR
KVAL
START 15.30
KRAFFT 4-ÅRS CHAMPIONAT | HOPPNING
FINAL
LÄKTARBILJETT KRÄVS
HALL A
MÄSSAN ÖPPEN 08.30-19.00
START 09.00
AGRIA STAR OF TOMORROW 6-ÅR | HOPPNING
FINAL
START 11.30
ATG RIDERS LEAGUE | HOPPNING
HEAT 1.35 m
START 12.51
ATG RIDERS LEAGUE | HOPPNING
HEAT 1.50 m
START 14.30
FAMILJESHOW & AGRIA PONY TROPHY SUPER JUMP OFF
Stipendieutdelning – Ridklubbenpodden
ATG Drömfond
Life After Racing
Käpphästfinal
Duellkörning med Ponnyexpressen
Juniorriddarna
Höjdhoppning